Dom. Parigot, Savigny Les Beaune 1er cru “Les Vergelesses”
379,00 kr.
Type
Rødvine
Drue
Pinot Noir
Land
Frankrig
Fadlagring
12 måneder på eg
Leveres i
6 stk.
Flaske / Alkohol
75cl / 12,5%
Beskrivelse
Detaljer
Dyb rubinrød farve. En åben krydret næse med hints af moden frugt. I smagen fornemmer man en vin der vil frem i verden, og den modne frugt kommer for alvor frem i samspil med balancerede tanniner. Her afstilker man mellem 80 og 100% af klaserne alt afhængig af modenheden på stilkene.
Huset
Domaine Alexandre Parigot
Alexandre er tredje generation af Parigot familien, der driver denne fantastiske gård. Vingården blev skabt i 1950, da Georges Parigot købte den. Med hårdt arbejde og tålmodighed skabte George kvalitetsvin, der gav ham kapital nok til at købe en vingård mere i Pommard vinregionen.
I 1968 blev Georges’ søn, Regis, en del af teamet med det erklærede mål; at lave den bedst mulige vin. De to købte sammen vingårde i Cotes d'Or, nærmere bestemt Pommard "Les Vignots", Pommard "Les Charmots" og Beaune 1er Cru "Les Greves".

Seneste kommentarer